неділя, 22 березня 2020 р.

Єдина справжня розкіш — це розкіш людсь­кого спілкування

Клас: ________________                   Дата:_______________

Тема: Єдина справжня розкіш — це розкіш людсь­кого спілкування

Мета: озброїти учнів знаннями і практичними рекомен­даціями про основи спілкування; спонукати учнів застосову­вати набуті знання у повсякденному спілкуванні; формувати в них навички тактовно, цікаво гово­рити, установлювати тісні стосунки із співроз­мовником; виховувати в них високу мовну куль­туру;

Хід заняття
І. Вступна частина
У середньовічних лицарських романах про короля Артура розповідається, що на королівських бенкетах рицарі сідали за круглий стіл, щоб не було суперечок з приводу того, хто сидить на почесному кінці столу, а кому дісталося непочесне місце. Згодом круглий стіл став неодмінною річчю на міжнародних конференціях, дипломатичних переговорах. Вислів «сісти за круглий стіл» тепер означає: почати доброзичливий обмін думками, миролюбні переговори.
У нас є чудова нагода сісти за наш імпровізований круглий стіл для серйозної розмови: чи вміємо ми спілкуватися і в чому полягає мистецтво спілкування. Життя кожної людини від самого її народження і до смерті проходить серед людей. Без їхньої допомоги вона не може навчитися навіть ходити, не кажучи вже про її життєві функції. Жодна людина не існує сама по собі. Кожний із нас може жити серед людей і пов’язаний з ними безліччю найрізноманітніших відносин. Формою такого взаємозв’язку є спілкування.
Що ж таке спілкування? У словнику читаємо: спілкування — це процес взаємодії між людьми, в якому відбувається обмін діяльністю, інформацією, досвідом, уміннями й навичками, результатами праці. У більш вузькому розумінні спілкування — це процес обміну інформацією та досвідом. Є безліч прикладів, які свідчать про те, що коли людину позбавити спілкування на тривалий час з подібними собі, то вона може утратити набуті раніше людські якості. Наприклад, боцман Селькірк — прототип Робінзона Крузо, який чотири роки прожив самотньо на безлюдному острові, не лише розучився розмовляти, але й втратив здатність правильно розуміти, що з ним відбувається.
Кожній людині тією чи іншою мірою властива потреба у спілкуванні. З одного боку, це потреба у нових враженнях, почуттях, знаннях, а з іншого — це потреба поділитися з кимсь власними переживаннями й думками. І  лише нашим друзям ми розкриваємо свої таємниці, ділимося з  ними своїми найпотаємнішими думками та мріями, тому в процесі такого товариського спілкування дуже важливо вміти співпереживати з іншою людиною, поставити себе на її місце, дати їй пораду, перейматися її болями і тривогами.
…Жила собі дівчинка — Ольга Скороходова. До 5 років вона була нормальною людиною. А в 5 років захворіла, через хворобу осліпла, оглухла і втратила мову. Вона виховувалась в інтернаті для сліпоглухонімих дітей, їй відновили здатність говорити, а потім вона оволоділа азбукою для сліпих, закінчила середню школу, потім вуз, почала працювати в Науково-дослідному інституті дефектології. Наукові праці Ольги Скороходової присвячені глухонімим. Вона жила в суцільній темряві, але спілкувалася з усім світом і допомагала таким самим, як вона.
Ми ж бо ані сліпі, ані глухонімі. Ми тільки повинні зрозуміти, що мистецтво спілкування можливе тоді, коли його бажають і прагнуть.
Давайте разом з’ясуємо, чому ми знов і знов повертаємося до питання культури спілкування, навіщо нам так необхідно опанувати цим мистецтвом.
ІІ. Основна частина
2.1. Бесіда
1. Що таке спілкування з вашої точки зору?
2. Які є правила в спілкуванні, що означає готовність до спілкування?
2.2. Робота в групах
Учні обєднуються у три групи (по рядах), пропонується кожній групі ситуація для обговорення. Учням потрібно її вирішити, як би вони повелися в тому або іншому конкретному випадку.
• З вами стала сперечатися літня людина.
• З вами стала сперечатися дитина.
• Ви вступили в суперечку зі своїми батьками.
Потім учні відповідають на запитання:
• Чи завжди старі люди мають рацію?
• Чи потрібно прислухатися до думки маленьких?
• Чи повинні діти сперечатися зі своїми батьками?
2.3. Бесіда
Як ви вважаєте, які основні правила спілкування?
— Із самого початку дотримуйся дружнього тону.
— Своїм стилем спілкування обирай партнерство.
— Будь тричі обережнішим з образливими, із тими, хто не розуміє гумору, хто поважає тільки свою думку.
— Уникай спілкування із самодуром.
Дейл Карнегі, ректор Інституту ораторського мистецтва та людських відносин, у своїй знаменитій книзі «Як завоювати друзів і чинити вплив на людей» писав, що під час такого бурхливого спілкування, як суперечка, переможців немає, в дев’яти випадках із десяти після закінчення суперечки її учасники ще більше впевнені у своїй правоті.
2.4. Вправа «Мікрофон»
Як, на вашу думку, виграти суперечку? (відповіді учнів)
Карнегі радить уникнути суперечки, тому що той, кого впевнили проти волі, залишається при своїй думці.
У китайців є прислів’я: «Далеко йде той, хто м’яко ступає». Працелюбні китайці 5 тисяч років вивчали людську натуру, накопичили багато спостережень і прийшли до висновку: якщо ви хочете, щоб люди схилились до вашої точки зору, робіть усе, щоб ваш співбесідник із самого початку вимушений був сказати вам «так».
2.5. Гра «Вміння спілкуватися»
Студентка-практикантка пропонує трьом парам учнів окремі теми, за якими вони будуть спілкуватися: літо — зима, собака — кішка, море — ліс. Завдання кожного учня в парі — змусити співрозмовника спілкуватися з ним за своєю темою.
(Одна хвилина дається на обмірковування своєї теми; три хвилини — на обговорення.)
Після гри учні відповідають на запитання: «Чи можуть допомогти в спілкуванні міміка, жести, посмішка?».
На сьогоднішній день коло вашого спілкування обмежене: однолітки — батьки — учителі. Скільки буде існувати світ — стільки буде існувати проблема батьків і дітей.
2.6. Бесіда
1.        Яка поведінка є найкращою, на вашу думку, коли ви спілкуєтесь із роздратованими батьками?
2.        Якщо ви роздратовані, як би ви хотіли, щоб до вас у цей момент ставилися батьки?
3.        Чого ви чекаєте від спілкування з викладачами?
2.7. Вправа «Мікрофон»
Які риси і якості ваших товаришів найбільше, на ваш погляд, заважають встановленню добрих товариських взаємовідносин у колективі?
Як ви вважаєте, чи достатньо доброзичливі ви особисто до своїх товаришів? до людей узагалі?
Чи вважаєте ви, що ваш колектив кращий, ніж інші?
2.8. Творча робота «Правила спілкування».
Студентка-практикантка пропонує учням скласти і записати правила спілкування, які допоможуть їм легше і швидше знайти друзів, підняти свою популярність, навчать їх стримувати свої емоції, підтримувати доброзичливі стосунки з різними людьми. Ці правила можуть мати такий вигляд:
—        Хто любить людей — того й люди люблять.
—        Цікавтеся людьми, що оточують вас, їхніми турботами і радощами.
—        Не виявляйте до співрозмовника зверхності.
—        Давайте людям відчути їх значимість і робіть це щиро.
—        Посміхайтесь.
—        Проявляйте повагу до думки інших.
—        Ніколи не говоріть людині, що вона не права.
—        Учіться ставити себе на місце іншої людини.
—        Робіть добро.
ІІІ. Підсумок

Майже все наше життя проходить серед людей. Нам щодня доводиться спілкуватися не тільки з тими, кого ми добре знаємо, але і з багатьма незнайомими або навіть з неприємними нам людьми. Якими ж особливостями, рисами, знаннями, навичками повинна володіти людина, щоб ефективно спілкуватися з оточуючим світом?
Психолог Мілтон Еріксон, який вивчав природу людських стосунків, придумав стратегію взаємодії людини з людиною, яка має стопроцентний успіх. Ця стратегія отримала назву «Діамант Еріксона». Суть її в тому, що якщо ми сформуємо стосунки з іншою людиною, опираючись на такі грані, як прийняття, повага, інтерес, цікавість, любов, то між нами відбудеться спілкування. Так нібито просто і так виявляється складно. Головне — не забувати, що всі люди різні. Сприймати людей треба такими, якими вони є. Кожна людина унікальна. Поважайте гідність людини.


Немає коментарів:

Дописати коментар