понеділок, 28 жовтня 2019 р.

Практична робота. Плетення прикрас з ниток та стрічок.


Трудове навчання
Дата: 07. 05. 2019
Клас: 5
Розділ програми: Основи матеріалознавства та технології обробки.
Тема: Практична робота. Плетення прикрас з ниток та стрічок.
Мета:
-         Навчити учнів виготовляти вироби у техниці «макраме».
-         Виховувати пізнавальний інтерес до вивчення історії «макраме».
-         Розвивати моторику рук, уяву, та вміння працювати з картками.
Тип уроку: комбінований
Обладнання та матеріали: інструкційні картки, мультимедійне обладнання, презентація, мотузка, ножиці, скоч.
Очікувані результати:
-         Учні повинні знати, що таке «макраме», та як працювати в цій техниці;
-         Учні повинні вміти виготовляти браслет в техниці «макраме» квадратним вузлом, та декорувати його.
Хід уроку
І. Організаційна частина
1.1. Привітання
- Добрий день учні, сьогодні урок трудового навчання проведу у вас я, і звуть мене Анна Василівна. Хочу побажати вам на цьому уроці натхнення працювати, але не тільки практично а й теоретично.
1.2. Повторення правил техніки безпеки
- Загальні правила для учнів
1. Роботу розпочинай лише з дозволу вчителя.
2. Не працюй несправним і тупим інструментом, використовуй ін­струмент лише за призначенням.
3. Не користуйся інструментом, правила поводження з яким не вивче­ні.
4. При роботі тримай інструмент так, як показав учитель.
5. Будь уважним: не розмовляй, не відволікайся побічними справами.
6. Під час роботи тримай своє робоче місце в порядку і чистоті.
- Головне правило уроку: все з дозволу вчителя!
1.3. Перевірка наявності інструментів та матеріалу
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
- Усі ми з вами носимо прикраси. Дівчатка носять різноманітні браслети, резинки для волосся та інше, а хлопчики носять різноманітні краватки або метелики. Це все є прикрасами, і не важливо чи ми ними прикрашаємо власне тіло чи наш одяг. Сьогодні на уроці ми з вами попрацюємо у техниці «макраме». Ви вже плели браслети на минулих уроках, але на сьогоднішньому уроці, ми з вами спробуємо знову сплести браслетик квадратним вузлом, та декорувати його різноманітними прикрасами. У кого буде дозволяти товщина ниток, то ми спробуємо вплести прикраси, а в кого ні, то декоруємо за допомогою клею. І в результаті ви отримаєте чудовий весняний браслетик, який можна буде подарувати, чи мамі, чи подрузі.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
3.1. Актуалізація опорних знань
- Що таке «макраме»? (Макраме – це техніка вузликового плетіння, яка базується на зав’язуванні різних по формі та кількості ниток, які використовуються, вузлів)
- Яківиробиможнавиготовити, використовуючицютехніку?
http://shkola.ostriv.in.ua/images/publications/4/11798/content/1.jpg
(браслет, сумочка, одяг, кашпо для квітів, штори, панно, хустки, та інше)

3.2. Повідомлення теми, мети і завдань уроку
- Сьогодні ми з вами на першому уроці дізнаємося історію «макраме», та про інструменти, які застосовують під час роботи. Та розпочнемо виготовляти прикрасу.
3.3. Пояснення нового матеріалу
Зараз, я розповім вам історію виникнення «макраме» а потім ми з вами дамо відповіді на такі питання:
1)    Що таке «макраме»?
2)    Де його використовують?
3)    Чи зручний цей метод прикрасити власний будинок та свій зовнішній вигляд?
- Макраме – це техніка вузликового плетіння, яка базується на зав’язуванні різних по формі та кількості ниток, які використовуються, вузлів.
- Історіявиникненнязав’язуваннявузлівпочалась в первіснічаси, мабуть, з того моменту, як бувзав’язанийсамий перший вузлик. Наступниметапомрозвиткуплетіннястаютьсіті з трав та шерстітварин. Виготовленнясіток для риболовства, полювання на диких тваринпройшлопевний шлях: відвинаходунайпростіших без вузликовихсіток до більшсучаснихкручених. В племенах древніхінківбулаприсутнявузликоваписьменність. Вузливикористовували для передавання та зберіганняінформації. Також з їхдопомогоювиконувалисьдостатньоскладні для того часу математичнірозрахунки. Китайцівикористовуваливузлики як пам’ятки. До наших часівдійшоввислів "зав’язати на пам'ятьвузлик". Жінкипівнічнихрайонівприкрашалиплетенимивиробамисвоєжитло та одяг. За часиКиївськоїРусіблизько 40 ремесел малибезпосереднєвідношення до вузелоплетіння: канатник, кутник, ремінник, мошенник, броздовик та інші. Декоративнеплетіння на Русіназивали "узорочье". Так виготовлялилегкевзуття, головніубори, сумки для стріл, збрую для коней тощо.
- Слово "макраме" прийшло з арабськоїмови, в перекладізвучить як бахрома, мереживо. Технікаплетіннявідомаще в давніхчасів. Цютехніку знали в ДревньомуЄгипті, Ассирії, Ірані, Перу, Китаї, ДревнійГреції. За деякимиданими до Європи макраме прийшлосамезі Сходу у VIII—IX столітті.
- Для плетінняпідходять будь-які нитки, мотузки, шнури, тасьматощо. (демонстрація зразків)
- Іноді в якості основи для плетіння використовують спинку стільця або крісла, паличку, гілку дерева, дерев’яні або металеві спиці, п’яльця, дерев’яні ложки, кільця з металу, пластмаси тощо. Дуже часто нитки кріплять просто на додаткову нитку.
Шпильки призначені для тимчасовогофіксування ниток під час плетіння. Вони повинні бути довгими, міцними, з великими склянимиабометалевими головками.
- Кріплення ниток на основу можнавиконати в один ізспособів.
§  замочком вперед;
§  замочком назад;
§  розширенекріплення (круглекріплення, подвійнекріплення, кріпленнярепсовимвузлом).
3.4. Узагальнення та закріплення знань
- А зараз дайте відповіді на такі запитання:
1)    Що таке «макраме»?
2)    Де його використовують?
3)    Чи зручний цей метод прикрасити власний будинок та свій зовнішній вигляд?
ІV. Практична робота
4.1. Інструктаж
- Сьогодні ми з вами будемо виготовляти браслетик, давайте переглянемо аналоги. (перегляд аналогів)
- Під час роботи ми будемо виготовляти виріб квадратним вузлом. Зараз ми переглянемо відео, щоб згадати, як саме плести таким вузлом. (перегляд відео)
- Ви переглянули відео, де розповідається про те як плести квадратним вузлом. Зверніть увагу на картки, що лежать у вас на парті, це підказки для тих, хто ще не засвоїв порядок плетіння. На дошці також є така схема. Де ми з двох ниточок робимо чотири, та закріплюємо дві так, щоб вони не рухались, а іншими виконуємо плетіння. Але так як я казала, що сьогодні ті хто підготували тоненький матеріал, будуть вплітати елементи декору у сам браслетик.
- Вам потрібно дві нитки закріпити на елементі декору, якщо це бусинка, то просто продіти в отвір ці мотузочки, і закріпити їх на одній стороні, це буде перша сторона на якій ви будете плести, потім знову продіти через отвір ваші шнурочки, та закріпити їх на іншій стороні, і виконувати плетіння з обох сторін а потім закріпити та все, виріб готовий.
- Ті, матеріал який не відповідає розміру отвору бусинки, просто декорують браслет з допомогою клею.
- Для виготовлення браслету вам знадобиться 80 см однієї мотузки та 60 іншої. Ті хто вплітають бусинку то ці розміри ділять навпіл, для двох різних сторін.
4.2. Закріплення інструктажу
- Що ми робимо для початку? (закріплюємо нитки)
- Наступний етап роботи? (працюємо за карткою)
4.3. Критерії оцінювання
- Оцінювати роботу ми будемо таким чином:
Максимальна вчительська оцінка за роботу 9 балів.
ЇЇ отримають ті учні, які бездоганно впоралися з завданням, 8 отримають ті учні, які виконали всю роботу але не охайно, 7 отримають ті учні, які не закінчили роботу, та найменшу оцінку 6 – ті хто тільки розпочав виконувати роботу.
- Як я вже сказала, максимальна вчительська оцінка за практичну роботу – 9 балів. 10 отримають ті учні, які активно працювали на уроці. 11 отримають ті, хто зможе дати відповідь на додаткове запитання. А 12…
- У кожного з вас лежить на парті картка з 1. Ця 1 сьогодні комусь допоможе отримати додатковий бал. Ми з вами проведемо в кінці виставку робіт, та кожен з вас подарує цю одиницю тому, хто дійсно її заслуговує. Але обирати ви будете не за тими критеріями: я з ними дружу а з тим ні, а за такими: його виріб кращий! Існує ще одне таке правило, ви не матимете змогу залишити бал собі.
4.4. Самостійна робота
- А зараз можете розпочинати роботу.
V. Підбиття підсумків уроку
5.1. Повторення окремих теоретичних питань
1)    Що таке «макраме»?
2)    Де його використовують?
3)    Чи зручний цей метод прикрасити власний будинок та свій зовнішній вигляд?
5.2. Оцінювання робіт. Виставка
5.3. Прибирання робочих місць

Немає коментарів:

Дописати коментар