Клас: 8
Розділ програми: Основи матеріалознавства та технології обробки.
Тема: Елементи електричної схеми. Електротехнічна арматура.
Види дротів та кабелів, їх властивості. Практична робота. Розмічання.
Виготовлення виробу.
Мета:
Навчальна: ознайомити учнів з основними елементами електричної
схеми.
Розвивальна: розвивати уяву та вміння вирішувати завдання самостійно.
Виховна: виховувати творчу особистість.
Очікувані
результати:
Учні повинні
знати: що таке електрична схема, електротехнічна арматура; які
існують види дротів.
Учні повинні
вміти: виконувати розмічання деталей виробу.
Обладнання та матеріали: презентація, інтерактивна дошка, картки з визначеннями, картки з схемами,
фотографії різноманітних світильників, світильник, дріт та кабель.
Тип уроку: комбінований
Література: підручник з
трудового навчання для хлопців Б. М. Терещук.
Хід уроку
І. Організаційна частина
1.1.
Привітання
- Добрий
день учні, сьогодні урок трудового навчання проведу у вас я, мене звуть Анна
Василівна.
- З вами я
познайомлюсь під час уроку.
1.2.
Повторення правил техніки безпеки
- Сьогодні
на уроці буде діяти лише одне правило: Все з дозволу вчителя!
1.3
Перевірка наявності інструментів, обладнання та матеріалів.
- Зараз
підніміть руки ті учні, які готові до уроку, а саме: взяли потрібний для роботи
матеріал, інструменти та обладнання.
- Що ж,
молодці усі ті хто підготувався до уроку.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
- На сьогоднішній день електричний струм в суспільстві
відіграє надзвичайно важливу роль. Більшість приладів які оточують людину без нього не можуть працювати. Ми
використовуємо електричний струм щодня, навіть щохвилини. Сучасна людина без
нього не може уявити свого життя.
- Ви погоджуєтесь з цим?
-
Уявіть на хвилинку, що все… Всі пристрої припинили працювати, і наше життя
стало жахливим. Для того, щоб уникнути таку проблему або швидко її вирішити,
потрібно знати все те що стосується струму. Саме сьогодні на уроці, ми з вами
повторимо з курсу фізики що таке електрична схема, з яких частин вона
складається. Навчимося розрізняти дріт від кабелю та дізнаємося що таке
електротехнічна арматура.
- Хочу повідомити, що на протязі уроку будуть
питання, комусь вони здадуться складними а комусь й легкими. За кожну правильну
відповідь ви отримаєте плюсик, який я занотую в блокнотик напроти вашого
прізвища, в кого назбирається найбільше таких плюсків той отримає додатковий
бал до практичного завдання. Але, якщо ви будите не слідкувати за власною
дисципліною плюски будуть стрімко зникати.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
3.1.
Актуалізація опорних знань
- Зараз ми з
вами повторимо теоретичний матеріал з попереднього уроку та з уроків фізики.
1.
Які ви знаєте
джерела електричного струму?
(акумулятори,
генератори, батарейки і т.д)
2.
Які пристрої
називають споживачами електричної енергії?
(лампочки,
телевізори, праски, верстати і т. д.)
3.
Що називають
електричним колом?
(електричне коло — це сукупність сполучених між собою провідниками резисторів,
конденсаторів, котушок індуктивності, джерел струму й напруги, перемикачів
тощо, через яку може проходити електричний струм)
4.
Для чого
використовують електролічильник?
(обраховувати використану електричну енергію.)
-
Молодці.
3.2. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.
- Відкрийте зошити та
запишіть тему уроку. Тема уроку: Елементи
електричної схеми. Електротехнічна арматура. Види дротів та кабелів, їх
властивості.
- На сьогоднішньому уроці ми з вами розглянемо
такі питання:
1.
Провід, кабель та
шнур, як провідники електричної енергії.
2.
Маркування
проводів, кабелів та шнурів.
3.3. Пояснення нового
- Ну що
починаємо працювати! Я буду вам розповідати матеріал і говорити вам, що варто
записати у зошити. Діти, прошу вас слухати уважно, не порушувати дисципліну!
- На уроці ви будете працювати як з зошитами так і з друкованими картками,
на яких розміщено усі необхідні визначення.
- Зверніть увагу на перше визначення:
Електрична схема — це технічний
документ, що
містить у вигляді умовних графічних зображень чи позначень інформацію про
будову виробу, його складові частини та взаємозв'язки між ними, дія якого
ґрунтується на використанні електричної
енергії.
- А зараз давайте спробуємо пояснити його так, як зрозуміли ви.
- Наступне визначення:
Загальнаелектрична
схема — вид
електричноїсхеми, на якійзображаютьпристрої та елементи, щовходять в комплекс,
а також проводи, джгути і кабелі (багатожильні проводи, електричнішнури),
щосполучаютьціпристрої та елементи. Елементи, яківходять у комплекс пристрою, зображують у
виглядіпрямокутників, умовнихграфічнихпозначеньчизовнішніхобрисів.
- Знову, поясниму визначення власними словами.
- Зверніть увагу, на зворотньому боці картки є схема елементів електричного
кола. Усі ці елементи вам знайомі. Але, давайте повторимо ті, які зустрічаються
найчастіше.
Вправа
біля дошки. Зараз, я когось викличу до дошки, і вам потрібно буде
зобразити той елемент, який я назву. До дошки поки що можна буде виходити з
карткою.
- І так, перший елемент: обмотка трансформатора, постійний резистор,
плавкий запобіжник, змінний резистор, конденсатор постійної ємності, діод,
замикаючий контакт, котушка, підсилювач.
- Молодці. Учні, що були біля дошки отримують свої плюсики.
- Уважно
слухаємо далі.
- Запишіть наступне визначення:
Провід – це виріб у вигляді тонкої металевої нитки(жили) або
кілька таких жилок, скручених між собою.
- Промисловість випускає одножильні
і багатожильні, ізольовані і неізольовані проводи. (демонстрація проводу)
- Запишемо: в залежності від призначення, проводи поділяються на групи: установочні, обмотувальні, монтажні або
шнури.
- Зверніть увагу на наступні визначення з картки:
Шнури – це електричні гнучкі,
ізольовані для приєднання побутових електроприладів і радіоапаратури до
електромережі напругою до 220 В. (демонстрація шнура)
Кабель електричний – один або кілька ізольованих
проводів, укладених у захисній оболонці.(демонстрація кабелю)
- Для розпізнавання проводів та шнурів застосовують
маркування, тобто скорочений запис назви проводу за допомогою літер та цифр.
- У вас в картках є це маркування,
давайте зачитаємо їх.
А – струмопровідна жила алюмінієва
(якщо цієї літери немає, жила мідна);
П – провід;
ПП – провід плоский;
Ш (на початку марки) – шнур.
Б – побутовий; В – ізоляція
поліхлорвінілова;
Н – ізоляція наіритова;
Р – ізоляція гумова;
Ш (усередині марки) – обмотка шовкова;
М – провід монтажний;
Г – гнучкий (тобто струмопровідна
жила складається з кількох тоненьких дротиків).
Цифра після марки проводу означає
кількість струмопровідних жил у проводі.
- Тепер
давайте разом спробуємо розпізнати марку. Я на дошці напишу марку, а ви дасте
мені відповідь. (МГШВ2)
- Що таке «М»?
М – це провід Монтажний, мідний.
- Літера «Г»
в маркуванні що означає? Гнучкий.
- Наступна
літера «Ш» в маркуванні це? «Ш» Шовкова
обмотка.
- Послідня
літера в цьому маркуванні означає «В»?
«В» - поліхлорвінілова
ізоляція
- Тепер
згадайте, що означає цифра в маркуванні і скажіть мені.
- Цифра 2
означає, що провід має 2 жили.
- Молодці,
ви добре впоралися з даним завданням.
3.4.
Узагальнення й закріплення
- Зараз ми
знову повертаємося до схеми елементів, так як ви вже трішечки з нею
ознайомилися, ви спробуєте знову відтворити елемент, але вже без картки а
самостійно.
- І так, перший елемент: обмотка трансформатора, постійний резистор,
плавкий запобіжник, змінний резистор, конденсатор постійної ємності, діод,
замикаючий контакт, котушка, підсилювач.
IV. Практична робота
4.1.Інструктаж
- Сьогодні на уроці ми продовжимо розмічати ваш майбутній світильник на
тому матеріалі, який ви обрали за власним бажанням. Ті, хто вже зробили
розмітку можуть розпочинати виготовляти деталі ліхтарика.
- Ті учні, які з різних причин не взяли потрібний матеріал та інструменти і
залишилися без роботи будуть працювати зі мною. Вам потрібно буде придумати та
зробити ескіз 3 не звичайних люстр. Приклад однієї з такої люстри є на дошці.
Але його можна використовувати лише як зразок.
4.2.Закріплення інструктажу
- Нагадайте, що виконують ті учні в
яких є матеріал? (роблять розмітку деталей). Що роблять ті учні в яких вже є
розмітка? (починають виготовляти деталі). Що роблять усі інші учні? (виконують
ескізи)
4.3. Критерії оцінювання
- Перш ніж розпочати роботу послухайте критерії оцінювання.
1) Якщо у вас є матеріал і ви на ній зробили лише половину розміток то
отримаєте 8 балів.
2) Якщо все що потрібно розмітите – отримаєте 9 балів.
3) Ті учні що розпочнуть виготовляти деталі отримають 10 балів.
4) На 11 та 12 балів вплине те як ви працювали під час уроку.
4) Ті учні, що будуть виконувати ескізи:
5) Якщо ви виконаєте лише один ескіз і не розфарбуєте його то це 6 балів,
розфарбувавши ви отримаєте 7 балів.
6) Якщо й другий малюнок не розфарбуєте то отримаєте лише 8 балів,
розфарбувавши отримаєте 9 балів.
7) На 10 балів потрібно не тільки намалювати простим олівцем ескіз 3
малюнка, а й розфарбувати його.
8) На 11 та 12 балів також вплине ваша робота під час уроку.
4.4.Самостійна робота.
- Можете розпочинати виконувати роботу.
V. Підбиття
підсумків
5.1.Повторення окремих теоретичних питань.
- Давайте
згадаємо, що ж таке електрична схема? (Електрична схема — це технічний
документ, що
містить у вигляді умовних графічних зображень чи позначень інформацію про
будову виробу, його складові частини та взаємозв'язки між ними, дія якого
ґрунтується на використанні електричної
енергії)
5.2.Оцінювання учнів
- А зараз відкрийте щоденники, щоб я поставила ваші оцінки.
5.3.Домашнє завдання.
5.4.Прибирання робочих місць
Немає коментарів:
Дописати коментар