неділя, 9 лютого 2020 р.

Історія декоративно-ужиткового мистецтва. Практична робота: Ознайомлення з видами декоративно-ужиткового мистецтва.

Клас: 10
Навчальний модуль: Техніки декоративно-ужиткового мистецтва
Тема: Історія декоративно-ужиткового мистецтва. Практична робота: Ознайомлення з видами декоративно-ужиткового мистецтва.
Мета:
- навчити розпізнавати та аналізувати види декоративно-ужиткового мистецтва;
- розвивати логічне мислення, уяву та інтерес до пізнання нового;
- виховувати інтерес до мистецтва різних народів.
Основна технологія: Технологія обробки текстильних матеріалів ручним способом, Технологія ручної обробки деревини.
Тип уроку: комбінований
Обладнання та матеріали: зразки виробів-аналогів, презентація.
План уроку
І. Організаційна частина (1 хв.)
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми, мети та завдань уроку (1 хв.)
ІІІ. Вивчення нового матеріалу (17 хв.)
3.1. Актуалізація опорних знань (1 хв.)
3.2. Пояснення нового матеріалу (15 хв.)
3.3. Закріплення теоретичного матеріалу (1 хв.)
ІV. Практична робота (21 хв.)
4.1. Інструктаж, Повторення ПТБ (2 хв.)
4.2. Закріплення інструктажу ( 1 хв.)
4.3. Критерії оцінювання (1 хв.)
4.4. Самостійна робота (17 хв.)
V. Підбиття підсумків уроку (5 хв.)
5.1 Оцінювання робіт учнів (2 хв.)
5.2 Прибирання робочих місць (1 хв.)
5.3. Підсумок  уроку(2 хв.)







Хід уроку
І. Організаційна частина
1.1. Привітання
- Добрий день діти. Урок трудового навчання сьогодні проведу у вас я.
1.2. Перевірка наявності спецодягу.
 ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми, мети та завдань уроку
Людина за своєю природою – художник. З давніх-давен нею ке­рувало бажання збагатити красою усе, що її оточувало й до чого тор­калися її руки. З цією метою на прості тканини наносили вишиті візе­рунки, керамічні вироби прикрашали видавленими, прошкрябаними і намальованими орнаментами. Візерунок надавав предмету особливої краси, багатства й ошатності. Прикрашену річ оцінювали вже не тіль­ки за користь, але й за майстерність виконання.
Сьогодні ви дізнаєтесь багато чого цікавого з історії декоративно-ужиткового мистецтва, та ознайомитесь з видами мистецтв. Це, можливо, комусь допоможе у майбутньому визначитися з професією, а деякі просто навчаться робити, щось оригінальне.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
3.1. Актуалізація опорних знань
Що для кожного з вас краса та прикраса? (відповіді учнів)
3.2. Пояснення нового матеріалу
Художньо виконані предмети побуту – одяг, посуд, меблі, ки­лими, вишивки, ювелірні вироби, мереживо, керамічні іграшки тощо – називаються предметами декоративно-ужиткового (ужиткового) мис­тецтва. У них поєднуються краса і зручність, практичність і доціль­ність.
Мистецтво прикрашування предметів побуту називається «де­коративним» (від французького слова «декор» - «прикраса»). Це – найпоширеніший вид мистецтва, бо його зразки зустрінеш у кожному помешканні.
Пам'ятки декоративно-ужиткового мистецтва дійшли до нас із глибини віків. Майстри створювали предмети побуту з найрізноманіт­ніших матеріалів: дерева, глини, пряжі, шкіри, металу, каменю тощо.
Вплив народного мистецтва відчувався в оформленні житла й свідчив про смаки його господарів - розпис печі, сволоків, виготовле­ні власноруч килими, доріжки, ліжники, рушники, скатерті, подушки. Прикрашали народні майстри й одяг. Лави, столи, ложки, ліжка, мис­ники, скрині, тарелі прикрашалися різьбою. З глини виготовляли гле­чики, чаші, миски, куманці, підсвічники. За допомогою фарб народні умільці створювали неперевершені Ікони, картини.
Обробка дерева.
Упродовж століть формувалися різноманітні технічні прийоми обробки дерева, що передавалися з покоління в покоління. Використо­вуючи такі породи дерев, як липа, вільха, осика, сосна, народні майстри за допомогою сокири, ножа, долота, різця створювали справжні шедеври мистецтва. Вироби з дерева оздоблювалися різьбленням або інкрустаці­єю металом, бісером, а ще – випалюванням. Високої майстерності в де­коративному різьбленні досягли майстри Прикарпаття та Буковини.
Демонстрація зразків виробів із дерева.
Художнє ткацтво та килимарство.
Художнє ткацтво та килимарство здавна набуло великого поши­рення в народному декоративному мистецтві. Декоровані тканини (скате­ртини, рушники, покривала) виготовлялися на ткацьких верстатах. Най­поширенішим способом художнього оздоблення тканин стала вишивка.
Віками складався й національний стиль вишивки в Україні, що відзначався розмаїттям по регіонах. На Київщині, наприклад, пошире­ний рослинний візерунок: гроно ягід, великі квітки, техніка вишиван­ня - хрестиком; на Чернігівщині побутувала вишивка "мережкою» бі­лими нитками.
Демонстрація вишивок.
Малярство.
До Історії народного малярства золотими літерами вписано іме­на Катерини Білокур та Марії Приймаченко, у неперевершених творах яких розкрились у всій красі душа українського народу, її багатогран­ність і любов до рідного краю.
Гончарство.
Ще одним із найдавніших видів народного декоративно-ужиткового мистецтва є гончарне виробництво. З глини виготовляли керамічний посуд (глечики, куманці, чашки, миски, макітри). Вироби з різних видів глини, випалені при високих температурах у спеціаль­них печах, називаються керамікою. Гончарні вироби виготовляли за допомогою гончарного круга, а щоб вони були міцніші, їх покривали поливою (тонким шаром свинцевого порошку, який плавився під час обпалювання). Великим досягненням у кераміці стало відкриття фар­фору – техніки виготовлення виробів з білої глини і спеціальних до­мішок. На Україні основними центрами керамічного мистецтва були Опішня, Миргород, Зіньків Полтавської області; Дибинці, Васильків Київської; Попівка, Нова Водолага Харківської; Кути Івано-Франківської; Слов'янськ Донецької.
Народна іграшка.
Форми керамічних виробів та їх оздоблення в різних регіонах були позначені місцевими характерними рисами. В одній місцевості переважали геометричні орнаменти, в іншій – на посуді розквітали пишні рослинні візерунки: квіти соняшника, рожі, грона винограду. Розписувалися також глиняні іграшки - свищики у формі півників, баранчиків, вершників, козликів, коників тощо. Дитяча іграшка – зо­браження півника чи баранчика, створене нестримною фантазією на­родного майстра, - неповторна перлина, що визначає обличчя народу.
У давні часи люди робили жіночі фігурки з глини, прикрашали їх візерунками, обліплювали зерном і кидали до вогнища. Навколо нього по цьому виконували ритуальні дійства, пов'язані з культом Матері-Землі. Після виконання цього магічного обряду, що мав принести багатий урожай, фігурки віддавали для забави дітям. Так з'явилися пе­рші іграшки.
Дослідники вважають, що традиція виготовлення твариноподіб­них іграшок дуже давня, і пов'язують її зі скотарством та виробницт­вом молока й сиру. Під час розкопок археологами було знайдено чи­мало скульптурних зображень бика, барана, свині, птаха, коня тощо.
Українські народні іграшки надзвичайно різноманітні. Є вони дерев'яні, глиняні, сирні, солом'яні та з інших природних матеріалів, щоправда, відрізняються кольором, формою, візерунком, оздобленням і технікою виготовлення.
Демонстрація народних іграшок.
3.3. Закріплення теоретичного матеріалу
Які види декоративно-ужиткового мистецтва ми розглянули?
ІV. Практична робота
4.1. Інструктаж, Повторення ПТБ
Давайте згадаємо загальні правила поводження в майстерні? (відповіді учнів)
Сьогодні, вашим завданням буде створити календар 2020 року, але не звичайний. У кожного є на толі аркуш паперу, його потрібно розклеслити так, щоб утворилося 6 квадратиків. Кожен квадрат це певний місяць, заповнити комірку потрібно таким чином: внизу пишете місяць, а по центру потрібно намалювати малюнок, відповідно до видів мистецтв, у такій послідовності, як:
1 Народна іграшка
2 Малярство
3 Гончарство
4 Килимарство
5 Обробка дерева
6 За вашим бажанням повторити певний вид.
Виконувати роботу будете в парах, кожному потрібно намалювати 6 малюнків до місяців у послідовності, між собою вирішіть хто яку частину року буде зображувати. Малювати можете, як кольоровими олівцями так і простими.
4.2. Закріплення інструктажу
Скільки кожному потрібно намалювати малюнків? (6)
4.3. Критерії оцінювання
Роботу буде оцінено так:
1 мал – 2 бали, 2 мал – 4, 3 – 6, 4 – 8, 5 – 10, 6 – 12, також на оцінку влине охайність роботи та конспект у зошиті.
4.4. Самостійна робота
V. Підбиття підсумків уроку
5.1 Оцінювання робіт учнів
5.2 Прибирання робочих місць
5.3 Підсумок
Що таке ткацтво?
Що таке народна іграшка?
Які види декоративно-ужиткового мистецтва вам ще відомі?

Вчитель:_______________________________



Немає коментарів:

Дописати коментар